Departamentul de Filologie Rusă şi Slavă, Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine a Universității din Bucureşti și Asociaţia Profesorilor de Limba şi Literatura Rusă din România organizează în zilele de 25-26 noiembrie 2016 conferinţa cu participare internaţională pe tema: Universul limbii şi culturii ruse în spaţiul carpato-danubiano-balcanic.

Conferinţa este deschisă pentru participare tuturor cadrelor didactice, precum şi cercetătorilor, traducătorilor şi studenţilor doctoranzi.

Pot fi trimise contribuţii (în limbile rusă, română şi engleză) pentru următoarele domenii:

• Didactică
  • Studii literare şi culturale
  • Lingvistică
  • Traductologie şi arta traducerii
  • Comunicare

Lucrările prezentate vor fi publicate la EUB, în volumul „Filologie rusă” (ambele cotate de CNCS în categoria B), dedicat conferinţei.

Informaţia va fi actualizată pe site-ul: www.filologie-rusa.ro.

Data limită pentru exprimarea intenţiei de participare este 12 noiembrie 2016.  Aceasta se va face prin completarea Formularului de Participare de aici.

Programului electronic va fi trimis pe data de 21-23 noiembrie 2016.

5-10 decembrie 2016 – transmiterea lucrărilor în format electronic, editate conform normelor de redactare de mai jos, pe email la adresa axinia.crasovschi@lls.unibuc.rom (pentru cei care doresc să publice în numărul 2 al rev. Filologie rusă pe anul 2016). Cei care nu se grăbesc sau participă cu două lucrări pot să trimită (cea de a doua lucrare) până pe data de 5 februarie2017 (pentru a fi publicată în nr. 2 al rev. Filologie rusă pe anul 2017).

Comitet ştiinţific: Prof. univ. dr. Axinia Crasovschi, U.B., Prof. univ. dr. Mihaela Moraru, U.B., Prof. univ. dr. Octavia Nedelcu, U.B., Prof. univ. dr. Elena Stoyanova, U. din Shumen, Bulgaria, Prof. univ. dr. Valentina Avramova, U. din Shumen, Bulgaria, Prof. univ. dr. Alexandr Prigarin, U. din Odesa, Ukraina.

Comitet de organizare: Preşedinte: Prof. univ. Dr. Axinia Crasovschi, Vicepreşedinte: Prof. univ. Dr. Octavia Nedelcu, Membri: Prof. univ. dr. Mihaela Moraru, Lector dr. Iuliana Timofte, Lector dr. Florentina Marin, Lector dr. Anton Breiner, Lector dr. Maria Laţchici, Lector asoc. dr. Aliona Bivolaru.