Institutul Francez din România organizează luni, 24 octombrie 2016, începând cu ora 18:30, o dezbatere pe tema feminismului, Ciné-Débat. Dezbaterea va avea loc în sala de cinema Elvire Popesco a Institutului Francez (Bd. Dacia, nr. 77).

Evenimentul se va deschide cu proiectarea filmului „Sunt feministă, dar…” și va continua cu o dezbatere pe baza acestuia, moderată de Simona Necula, Secretar general CEREFREA. În cadrul Dezbaterii vor fi abordate teme precum prejudecațile, rasismul și homosexualitatea, toate acestea legate de feminism.

Printre invitații prezenți la eveniment se vor număra: Ionela Băluță, decană și profesoară la Facultatea de Științe Politice a Universității din București; Camil Pârvu, conferențiar la Facultatea de Științe Politice a Universității din București și Carmen Radu, expertă de gen, Secretar general al Asociației FRONT.

Evenimentul beneficiază de traducere simultană franceză, română.

Intrarea este liberă!

Înscrierile se pot face la adresa de contact: sciences@institutfrancais.ro