Compania German Marshall recrutează doi studenți pentru o perioadă de 6 luni, începând cu decembrie 2016. Internshipul este part-time.

Cerințe:

• Absolvent al unei facultăți cu profil de științe politice (relații internaționale, studii europene, studii de securitate) sau studenți implicați într-un program cu profil de comunicare, sociologie, jurnalism sau drept. Aceștia trebuie să fie studenți la zi la un program de licență sau master.
  • Fluent în engleză, limba rusă constituie un avantaj
  • Interesat în construirea proceselor democratice
  • Atent la detalii, abilitatea de a lucra sub presiunea unui deadline
  • Abilități administrative
  • Usurință în utilizarea pachetului Microsoft Office
  • Comunicativ, sociabil și dornic să lucreze într-un mediu multicultural

Responsabilități:

• Monitorizarea presei și realizarea zilnică a unui raport cu subiectele relevante din presă pentru GMF și BST
  • Realizarea unor cercetări care au teme de interes pentru GMF și BST
  • Asistarea activităților de finanțări
  • Realizarea și actualizarea bazei de date
  • Asistarea în organizarea de evenimente și conferințe
  • Suport administrativ
  • Alte responsabilități distribuite pe durata internshipului

De ce să aplici?

Internshipul este o oportunitate de a învăța mai multe despre regiunea extinsă a Mării Negre, despre problemele actuale politice la nivel global și de asemenea de a vedea ce responsabilități presupune un job într-o organizație internațională non-profit.  În plus, prin acest program, se oferă posibilitatea interacțiunii și a dialogului cu experți în relații internaționale, securitate și politică prin intermediul participării la evenimente și conferințe.

În plus, internii vor avea acces la librăriile companiei, inclusiv cea online.  În urma internshipului, internii vor acumula cunoștiințe în domeniile menționate, vor face față cu succes oricărei provocări prin participarea la organizarea evenimentelor, vor identifica rapid soluții pentru diverse probleme și vor căpăta experiență în munca în echipă.

Trimiteți CV-ul și o scrisoare de intenție în engleză până la data de 13 noiembrie 2016 la adresa mmflorea@gmfus.org.

Interviurile vor fi programate în perioada 21-25 noiembrie 2016, la biroul GMF București.

German Marshall Fund este o companie care consolidează cooperarea transatlantică privind provocări și oportunități regionale, naționale și globale în spiritul Planului Marshall. A fost fondată în 1972 ca o organizație non-profit și își menține o prezență puternică pe ambele părți ale Atlanticului. Scopurile generale ale Black Sea Trust includ construirea încrederii în rândul cetățenilor a acestor instituții și consolidarea valorilor participării cetățenilor în procesul democratic; promovarea implicării societății civile în soluționarea conflictelor și promovarea  legăturii transfrontaliere regionale în sectoarele public, privat și non-profit.Biroul din București desfășoară, de asemenea, programe de politici de promovare regională atât la nivelul regiunii și a comunității internaționale (securitate, democrație, politicile europene regionale, rezolvarea conflictelor, etc.).Biroul din București organizează vizite de studiu regulate în celelalte țări, coordonează cercetarea și organizează alte evenimente.