În perioada 28 noiembrie-2 decembrie 2016, se va desfășura a XI-a ediție a Conferinței Internaționale ”ecoMEDIA Europe 2016: Strategii inovative în domeniul educației”, la Iași. Activitățile evenimentului sunt organizate de Europen ecoMEDIAeurope Network, în colaborare cu Facultatea de Informatică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Colegiul Național de Informatică din Piatra Neamț.

Programul evenimentului este variat, incluzând prezentări, dezbateri, activități nonformale, ateliere de lucru (inclusiv în limba română, în zilele de 30 noiembrie și 1 decembrie). Activitățile desfășurate vor constitui un prilej oportun pentru schimbul de experiență în domeniul strategiilor inovative din educație, noi tehnologii aplicate în educație și în procesul de predare-învățare.

Printre participanți se numără profesori din Germania, Italia, Polonia, Islanda, Grecia, Austria, Letonia, România. Aceștia vor primi diplome de participare la Conferința Internațională ,,ecoMEDIA Europe 2016: Strategii inovative în domeniul educației”.

La conferință va participa și prof. univ. dr. Marin Vlada, cadru didactic al Universității din București și coordonator al proiectelor CNIV&ICVL. Alături de acesta vor mai fi prezenți invitați de onoare și personalități din domeniul educației din Europa care vor prezenta proiecte de bune practici:

• Herbert Eile, Coordinator of ecoMEDIAeurope, Chairman of Education – Association for International Cooperation (Lavanttal), Austria.
  • Erwin Bratengeyer, Program Chair, Danube University Krems, Austria.
  • Adrian Adăscăliței, Co-președinte al proiectelor CNIV&ICVL, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași, România.
  • Ana-Maria Bâldea și Radu Jugureanu, Inspiring Science Education-EU project, Siveco România.
  • Erwin Bratengeyer, The Incredible Future of Learning, Danube University Krems, AT Danube University Krems, Austria.
  • Ovidiu Gavrilovici, Narrative pathways to re-humanized, ethical and inspirational education, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
  • Lára Stefánsdóttir, Distance learning for students and distance teaching for teachers in Iceland, Tröllaskagi Upper­Secondary School, Iceland.

Mai multe informații despre Conferința Internațională ”ecoMEDIA Europe 2016: Strategii inovative în domeniul educației” pot fi consultate  aici.