Caravana Editurii Universității din București va fi prezentă, vineri, 25 noiembrie 2016, începând cu ora 09.00, la Colocviul Internaţional al Departamentului de Lingvistică, organizat de Facultatea de Litere (str. Edgar Quinet, etaj 1, deasupra Decanatului).

Volumele Caravanei Editurii din București vor corespunde temei colocviului din acest an, „Lingvistică românescă, lingvistică romanică”. Evenimentul, ajuns la cea de a 16-a ediţie, va întruni peste 140 de participanţi din ţară şi din străinătate, cercetători din toate domeniile studiului limbii române, care vor susține lucrări desfăşurate în următoarele secţiuni: gramatică şi fonetică; pragmatică şi stilistică; lexic, semantică, terminologii; istoria limbii, filologie şi dialectologie; didactica limbii române ca limbă maternă şi ca limbă străină.

Mai multe informații despre Colocviul Internațional Lingvistică românească, lingvistică romanică pot fi consultate aici.