Caravana EUB a participat la Târgul Internaţional GAUDEAMUS – Carte de învăţătură între 16 şi 20 noiembrie 2016, alături de partenerii de la Presa Universitară Clujeană, Editura Universităţii „Al.I. Cuza” din Iaşi şi Editura Universităţii de Vest din Timişoara, în Consorţiul Universitaria. Preşedintele de onoare al ediției din acest an a târgului a fost prof. univ. dr. Liviu Papadima, prorector al Universității din București.

În cadrul târgului, Editura Universității din București și-a lansat cele mai noi apariţii şi colecţii la standul Consorţiului Universitaria.

„O lucrare interdisciplinară, importantă pentru filosofie şi istoria ştiinţei, dar şi pasionantă prin ilustrarea traseului «aventurii cunoaşterii»”  – astfel a fost caracterizată cartea Cosmologie Filosofică – Texte fundamentale, vol. 1: Renaşterea şi modernitatea timpurie (ed. general Dana Jalobeanu, ed. de volum Dana Jalobeanu, Doina-Cristina Rusu). Prof. Mircea Rusu (Facultatea de Fizică), prof. Vlad Alexandrescu (Facultatea de Litere), precum şi Dana Jalobeanu, împreună cu autori şi colaboratori ai proiectului, au evidenţiat, de asemenea, premiera traducerilor în limba română şi valoarea analizelor ce însoţesc textele.

Lansarea primelor două volume Nova Studia Classica, Nova Series (ed. Liviu Franga, Raluca Grigoriu), vol. 1 Idei şi zei şi vol. 2 Constantin I. Balmuş. Biobibliografie (acesta din urmă datorat unui colectiv BCU), precum şi a volumului Bartholomaeus Eustachius din San SeverinoLibellus de Dentibus / Mic tratat despre dinţi (ediţie bilingvă de Ana-Cristina Halichias în colaborare cu Oana-Cella Andrei) a fost un prilej de întâlnire şi dialog pentru mai multe generaţii de filologi clasici. La acest eveniment a fost prezentă prof. univ. dr. Gabriela Creţia. În acelaşi timp, prof. univ. dr. Mariana Băluţă-Skultéty a salutat momentul prin aprecieri referitoare la primele două volume Nova Studia Classica, Nova Series („perspective de ultimă oră, caracteristici definitorii ale cercetării ştiinţifice a clasiciştilor”, respectiv „îmbogăţirea patrimoniului filologiei clasice şi, totodată, al culturii şi civilizaţiei româneşti”) şi la Libellus de Dentibus / Mic tratat despre dinţi („actuala traducere în limba română, realizată de Ana-Cristina Halichias, inspirată tălmăcitoare şi comentatoare competentă, are, comparativ cu cele câteva ediţii de până acum realizate în alte limbi, şi calitatea de a se distinge printr-un subliniat caracter ştiinţific”). Evenimentul a găzduit şi lansarea volumului Liviu Franga, Teatru scris, Editura Eikon, 2016.

Originalitatea lucrării lui Cosmin-Ştefan Dogaru Charles I and the Romanian two-party system (1866-1914). History seen through political science lenses a fost evidenţiată de prof. univ. dr. Laurenţiu Vlad (Universitatea din Bucureşti), secretar de stat în Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, şi de prof. univ. dr. habil. Sorin Liviu Damean (Universitatea din Craiova). Cosmin-Ştefan Dogaru, autorul volumului, a împărtăşit perspectivele şi obiectivele cercetării sale.

Activitatea didactică şi ştiinţifică a prof. univ. dr. Vasile Morar a fost în centrul atenţiei cu prilejul lansării volumului 50 de ani în Facultatea de Filosofie. Pe calea moralei elementare. Volum aniversar: o carte dedicată profesorului Vasile Morar la împlinirea a 70 de ani de unitate morală a vieţii (ed. Mihaela Pop, Oana Şerban). Evenimentul, moderat de editorii volumului, s-a remarcat prin personalităţile care au luat cuvântul: Mircea Dumitru, ministrul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, Petre Roman, fost prim-ministru al României, Ionuţ Vulpescu, fost ministru al Culturii, precum şi profesorul Vasile Morar.