Membrii Consorțiului „Universitaria” (Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea din București, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Universitatea de Vest din Timișoara și Academia de Studii Economice din București) au luat act cu surprindere de poziția critică a Consiliului Național al Rectorilor (CNR) față de o serie de propuneri legislative inițiate recent de Ministerul Educației Naționale și Cercetării Științifice. Această poziție a fost exprimată printr-o adresă înaintată MENCS, în urma unei discuții din 14 noiembrie a.c., cu o parte dintre reprezentanții universităților. Rectorii primelor trei universități menționate – cele mai mari și mai prestigioase din România – nici măcar nu au participat la elaborarea de către CNR a vreunui document în acest sens și consideră, prin urmare, că el nu exprimă decât poziția unora dintre componenții CNR.

Consorțiul „Universitaria” susține demersurile inițiate de Ministerului Educației Naționale și Cercetării Științifice, care ajută nu doar la dezvoltarea competitivității mediului academic românesc, ci și la ieșirea dintr-o serie de blocaje generate de grave inconsistențe legislative anterioare. Cele cinci universități își exprimă regretul că nu au fost consultați toți membrii CNR, prin dezbateri și prin vot, astfel ca poziția exprimată să poată fi cu adevărat reprezentativă și să contribuie la bunul mers al întregii comunități academice românești.