Editura Universităţii din Bucureşti şi prof. univ. dr. Liviu Franga, decanul Facultăţii de Limbi şi Literaturi Străine a Universității din Bucureşti, coordonator principal al seriei Nova Studia Classica, nova series, apărută în colecția Limbi, Culturi, Identități a Facultății, organizează evenimentul Filologia clasică – arc peste timp. Evenimentul va avea loc
joi, 17 noiembrie 2016, începând cu ora 14:00, la târgul Gaudeamus – Romexpo (rotonda), parter, stand 23, Consorţiul Universitaria (în cadrul căruia participă Editura Universităţii din Bucureşti). În cadrul acestui eveniment va avea loc lansarea primelor două volume Nova Studia Classica, nova series (ed. Liviu Franga, Raluca Grigoriu), vol. 1: Idei şi zei şi vol. 2: Constantin I. Balmuş. Biobibliografie, precum şi a volumului Bartholomaeus Eustachius din San Severino, Libellus de dentibus / Mic tratat despre dinţi. Ediţie bilingvă de Ana-Cristina Halichias în colaborare cu Oana-Cella Andrei.

Invitaţi: Prof. univ. dr. Liviu Franga; Personal Biblioteca Centrală Universitară: Director general, conf. univ. dr. Mireille Rădoi, dr. Silvia Tomescu, Carmen Goaţă, Dana Stoica; Prof. univ. dr. Ana-Cristina Halichias, conf. univ. dr. Oana-Cella Andrei.

Acest eveniment este un moment de întâlnire între mai multe generaţii de filologi clasici și este un prilej de a demonstra încă o dată eterna actualitate a studiilor clasice.