Primăria şi Consiliul oraşului Haţeg au acordat domnului profesor Dan Alexandru Grigorescu de la Facultatea de Geologie şi Geofizică a Universităţii din Bucureşti diploma şi placheta de Cetăţean de onoare al oraşului Haţeg. Festivitatea a avut loc în ziua de 31 octombrie 2016 la Primăria oraşului Haţeg.

În cuvântul său, primarul oraşului Haţeg, Marcel Adrian Goia, a arătat: „Prin activitatea sa de cercetare ştiinţifică, desfăşurată timp de peste 38  de ani în Ţara Haţegului şi prin evenimentele ştiinţifice şi culturale organizate în scopul cunoaşterii istoriei geologice şi biologice a acestei zone, domnul profesor Grigorescu Dan Alexandru a dus la cunoaşterea biodiversităţii, paleocologiei şi paleobiogeografiei formaţiunilor cretacice din Bazinul Haţeg, contribuind astfel la realizarea unor noi legături ştiinţifice, cu efecte favorabile pentru unitatea administrativ-teritorială, la construirea şi promovarea unei imagini pozitive a oraşului Haţeg şi a Ţării Haţegului în ţară şi străinătate. Prin activitatea sa a determinat ca regiunea Haţegului să devină una din ariile de referinţă  internaţionale pentru studiul faunelor cu dinozauri din lume.”

În cuvântul de răspuns, domnul profesor Dan Grigorescu a mulţumit celor care i-au acordat acest onorant titlu, arătând că prin rezultatele cercetărilor sale şi ale colaboratorilor săi, materializate prin importante descoperiri paleontologice, adăugate patrimoniului naţional, are sentimentul datoriei împlinite faţă de locuitorii  Haţegului şi ai regiunii Ţării Haţegului, care de-a lungul anilor l-au sprijinit în desfăşurarea cercetărilor şi a proiectelor sale.