Facultatea de Istorie a Universității din București va găzdui marți, 8 noiembrie 2016, proiecția filmului documentar „Războiul Regelui”, o anatomie a unui capitol esenţial din istoria României. Filmul scoate la lumină adevărul despre regele Mihai şi deciziile sale politice care au salvat ţara din pragul colapsului şi care au contribuit la soarta celui de-al Doilea Război Mondial.

Proiecția va avea loc începând cu ora 12:00, în Amf. Nicolae Iorga (etaj I), iar intrarea este liberă.

Documentarul este bazat pe un interviu acordat de Majestatea sa și acoperă, în 50 de minute, perioada de dinainte de Al Doilea Război Mondial până la abdicarea și plecarea în Elveția, în anul 1948. Folosind interviuri în exclusivitate și scene recreate, documentarul a fost filmat în București, Washington, Londra, Berlin și Moscova.

Proiecția în Facultatea de Istorie a documentarului „Războiul Regelui”  este sprijinită de Asociația Community Links.