Secția de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București organizează un nou Seminar de Logică FMI/IMAR. Seminarul va avea loc luni, 28 noiembrie 2016, începând cu orele 17:00, la sediul Facultății de Matematică și Informatică (Str. Academiei, nr. 14), sala 202. Tema acestui seminar este Yes, No, Perhaps: A logical introduction to quantum computation, iar prelegerea va fi prezentată de Roberto Giuntini (Universitatea din Cagliari).

Computația cuantică a sugerat noi feluri de logică, care sunt in mod fundamental diferite atât de logica booleană (background-ul logic al computației clasice) și de logica fuzzy cu multiple valori. Cea mai izbitoare trăsătură a logicii computaționale cuantice este introducerea în tărâmul „logicii pure” a unor noi conectori (porți) care nu au niciun analog fie clasic sau fuzzy. În această prelegere, vor fi prezentați câțiva conectori (în particular, „rădăcina pătrată a negației” și „rădăcina pătrată a identității”) și vor fi discutate unele dintre cele mai „amuzante” și mai „ilogice” proprietăți.