Facultatea de Litere a Universității din București este parteneră în organizarea simpozionului internațional științific „Cioran-Pessoa, doi exegeți ai nefericirii”. Organizatorii principali ai evenimentului sunt Muzeul Național al Literaturii Române și Institutul Cultural Român.

Dedicat evocării a doi scriitori de renume mondial, Emil Cioran și Fernando Pessoa, simpozionul internațional are loc în perioada 23-24 noiembrie 2016, începând cu ora 10:00. Evenimentul va avea loc la Facultatea de Litere în Sala de lectură „Nicolae Georgescu-Tistu”, (Str. Edgar Quinet, nr. 5-7) și Biblioteca Academiei Române în Amfiteatrul ,,I. Heliade Rădulescu” (Calea Victoriei, nr. 125).

În cadrul evenimentului vor susține comunicări unii dintre cei mai importanți exegeți, istorici și critici literari, filosofi, profesori, cercetători, specialiști ai operei celor doi scriitori, din țară și din străinătate: Eugen Simion (România), Nicolas Cavailles (Franța), Mircea Martin (România), Antonio Cardiello (Portugalia), Patricio Ferrari (SUA), León Ricardo Garcia Jordan (Columbia), Pablo Javier Pérez López (Portugalia), Jerónimo Pizarro (Columbia/Portugalia), Patrick Quillier (Franța), Andrew Winer (SUA), Rodica Ilie (România), Dinu Flămând (România), Michael Finkenthal (SUA), Ion Vartic (România), Virgil Tănase (Franța), Marin Diaconu (România), Antonio Ferro (Portugalia), Daniel Perdigao (Portugalia), Marin Diaconu (România), Paul Cernat (România).

Printre partenerii simpozionului „Cioran-Pessoa, doi exegeți ai nefericirii” se numără și Academia Română – Secția de Filologie și Literatură, Fundația Națională pentru Știință și Artă, Ambasada Republicii Portugheze în România, Institutul Camões, Ambasada Franței în România, Institutul Francez din București, Muzeul Național de Artă al României, Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti” și Ateneul Român – Filarmonica „George Enescu”.

Accesul publicului la eveniment este liber.

Programul, dar și mai multe detalii despre simpozionul internaţional „Cioran-Pessoa, doi exegeți ai nefericirii” pot fi consultate aici.