Corul  Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul” a Universităţii din Bucureşti va susține și anul acesta concertul tradiţional de colinde. Evenimentul se va desfăşura în Aula  Magna a Facultăţii de Drept, joi, 15 decembrie 2016, începând cu orele 18:00.  De asemenea, în holul central al Universității din București va avea loc o expoziție cu icoane având ca temă Sărbătoarea Nașterii Domnului, realizare de către studenții de la specializarea Artă Sacră a Facultății de Teologie Ortodoxă din București și studenții Universității din Veliko Târnovo, Bulgaria.

Organizat de către corul „Gloria Dei” al facultății, concertul își propune să familiarizeze publicul cu semnificația sărbătorii Naşterii Domnului prin intermediul colindelor specifice din repertoriul religios coral şi psaltic.

Programul concertului Corului Facultăţii de Teologie Ortodoxă ,,Justinian Patriarhul” cuprinde următoarele colinde:

• Sus boieri, colind din Banat, arm. de Timotei Popovici;
  • Dimineața lui Crăciunu, anonim;
  • Bună dimineața, de Teofil Coste;
  • Domnuleț și Domn din cer, de Gheorghe Cucu;
  • Sculați, voi boieri mari!, de Constantin Arvinte;
  • Colo-n umbra pomului, prelucrare de Ioan D. Chirescu, aranj. pentru cor bărbătesc și solist de Gelu Stratulat;
  • La Vitleem colo-n jos, arm. de Nicolae Lungu;
  • Fecioara astăzi (Condacul Nașterii Domnului), arm. de Paul Constantinescu;
  • În locașul lui Crăciun, de Valentin Teodorian;
  • Leroileo, ici, în ceastor curți, colind din Muntenia, din colecția „Cartea satului” de George Breazul;
  • Luatu-s-o dusu-s-o, colind din Transilvania;
  • O, ce veste minunată, arm. de George Dima;
  • Sus la poarta raiului, de Emil Monția;
  • Sara-i bun’a lui Crăciun, din colecția Nicolae Ursu, arm. de Pr. Nicu Moldoveanu;
  • Moș Crăciun, de Ion Borgovan, versuri Octavian Goga;
  • Triptic de colinde, de Tiberiu Brediceanu: Iată, vin colindători; Sus în vârful muntelui; Gazde mari nu mai dormiți;
  • Sus în casa lui Crăciun, de Gheorghe Șoima, aranj. pt. cor bărbătesc de Pr. Alexandru Delcea;
  • Lerui Ler, de Gabriel Popescu;
  • Sorcova, din colecția „Cartea satului” de George Breazul, arm. de Pr. Stelian Ionașcu;
  • Plugușorul, de Maxim Vasiliu;
  • Colindița, de Emil Monția, aranj. pt. cor bărbătesc de Nicolae Lungu.