Luni, 12 decembrie 2016, trei profesori ai Universitații din București au primit premiul „Petru Creția” pentru Filologie Clasică al Muzeului Național al Literaturii Române. Evenimentul special a fost organizat cu ocazia decernării premiilor pentru aparițiile editoriale din 2015 care au reușit să contribuie, alături de numeroase alte nume și titluri, la completarea valorilor culturale din spațiul românesc.

Premiul „Petru Creția” pentru Filologie Clasică a fost acordat lui Constantin Georgescu, lect. univ. dr. la Facultatea de Teologie Ortodoxă, Simona Georgescu, lect. univ. dr. la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine și Theodor Georgescu, lect. univ. dr. la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine. Aceștia au fost premiați pentru lucrarea „Dicționar Grec-Român”, vol. I (alpha), Editura Nemira, 2015.

Cea de-a VIII-a ediție a acestui eveniment a fost organizată în Salonul „Carol I” al Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”, Muzeul Național al Literaturii Române.

Numele premianților au fost alese de juriul alcătuit din acad. Eugen Simion (președinte), prof. univ. dr. Silviu Angelescu, conf. univ. dr. Ioan Cristescu (Director M.N.L.R.), prof. univ. dr. Nicolae Mecu, prof. univ. dr. Lucian Chișu, cărora li s-a alăturat, în calitate de consultant pentru decernarea Premiului Petru Creția (filologie clasică), prof. univ. dr. Liviu Franga.

Gazda evenimentului a fost Ioan Cristescu, director al Muzeului Național al Literaturii Române.