Centrul de Arte Marțiale și Studii Asociate al Universității din București organizează joi, 12 ianuarie 2017, o nouă ediție a ceremoniei japoneze Kagami Biraki. Festivitatea se va desfășura în Aula Magna a Palatului Facultății de Drept a Universității din București (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46), de la ora 18:00.

Kagami Biraki este ceremonialul de comemorare a maeștrilor fondatori din artele marțiale japoneze, ceremonial care reprezintă, totodată, celebrarea anului nou în sălile de arte marțiale.

Participanții la ceremonie vor avea șansa de a vedea demonstrații ale diverselor stiluri de arte marțiale, printre care Judo, Kendo, Chambara, Ninjutsu, Karate, Iaido, Aikido şi Jujutsu sau exerciții de protecție și autoapărare,  susținute de membrii Centrul de Arte Marțiale și Studii Asociate și invitații săi. În deschiderea ceremoniei va avea loc o demonstraţie de tobe japoneze.

Din partea Ambasadei Japoniei la Bucureşti va participa E. S. Dl.  Asama Akihito, consul al Japoniei în România.