Joi, 12 ianuarie 2017, Centrul pentru politicile egalității de șanse al Facultății de Științe Politice organizează dezbaterea Egalitatea de șanse văzută de tineri. Evenimentul va avea loc începând cu ora 14:30, la sediul FSPUB (str. Spiru Haret, nr. 3), Sala Negulescu.

La dezbatere vor participa studenții Facultății de Științe Politice a Universității din București (FSPUB) și liceenii de la Colegiul Național Sfântul Sava (CNSS). Moderatorii dezbaterii sunt prof. univ. dr. Ionela Băluță (FSPUB) și prof. Denis Radu (CNSS).

Evenimentul face parte dintr-un proiect al Facultății de Științe Politice lansat începând cu anul 2017 intitulat Elevi și studenți în dialog, care își propune să aducă cât mai des la aceeași masă studenții FSPUB și elevi ai liceelor bucureștene, pentru a dezbate în jurul unor teme din sfera științelor politice, legate de democrație, drepturi fundamentale și egalitatea de șanse, dezvoltare durabilă și cetățenie globală.