Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării a Universității din București, Ministerul Afacerilor Interne, Societatea de Științe Istorice din România, Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității și Arhivele Naționale au lansat apelul la contribuții pentru elaborarea primei enciclopedii a cenzurii din România, lucrarea urmând să fie lansată cu ocazia centenarului, 1 Decembrie 2018.

Coordonatorul acestei enciclopedii este prof. univ. dr. Marian Petcu, de la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării a Universității din București.

Invitația este deschisă tuturor categoriilor de specialiști care pot aduce informații documentare, extrase din presă, mărturii ș.a.m.d., sub forma unor rezumate, redactate după modelul celor de aici.

Termenul de predare a contribuțiilor este 1 septembrie 2018.

Termenul de înscriere în redacția ECR este 15 februarie 2017.

Participarea poate fi personală și/sau instituțională și toate contribuțiile poartă semnătura contributorului.

Mai multe informații despre enciclopedia cenzurii din România, inclusiv redacția la 22 ianuarie 2017 și exemple de redactare pot fi consultate aici.