Joi, 19 ianuarie 2017, Librăria „Mihai Eminescu” din Bucureşti a găzduit lansarea volumului The Exercise of Power 500 Years after “The Prince” Was Written (coord. Sabin Drăgulin & Florin Mitrea), apărut la Editura Universităţii din Bucureşti. Evenimentul i-a avut ca invitaţi pe Nicoletta Fioroni (Biroul Afaceri Europene, Sociale, Culturale şi Presă al Ambasadei Italiei la Bucureşti), Gabriela Tănăsescu (Institutul de Ştiinţe Politice şi Relaţii Internaţionale al Academiei Române), Gheorghe Stoica (Profesor Emerit, Universitatea din Bucureşti), Filip Stanciu (Rector Universitatea Europei de Sud-Est „Lumina”, Bucureşti), Sabin Drăgulin (Universitatea „Petre Andrei” din Iaşi), Florin Mitrea (Universitatea Europei de Sud-Est „Lumina”, Bucureşti).

Aspectele evidenţiate în luările de cuvânt au mers de la filiaţia aristoteliciană asumată de Machiavelli la idealul unificării Italiei, de la modernitatea cu stadiile evoluţiei ei la receptări şi influenţe ale lui Machiavelli în cultura română (Eminescu, Caragiale), fiind amintit şi paradoxalul clivaj Machiavelli / machiavelism.

Reprezentând actele unei manifestări ştiinţifice jubiliare internaţionale (organizatori: Universitatea Europei de Sud-Est „Lumina”, Bucureşti şi Universitatea din Bucureşti; sub patronajul Ambasadei Italiei la Bucureşti), volumul se datorează unor contributori din ţară şi din străinătate, atât specialişti de notorietate internaţională, cât şi tineri cercetători.

Vorbitorii au reliefat valoarea lucrării pentru bibliografia de specialitate şi, nu în ultimul rând, buna colaborare a coordonatorilor cu Editura Universităţii din Bucureşti.