Joi, 26 ianuarie 2017, Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București organizează un lunchtime seminar cu tema The French Institute of Byzantine Studies (IFEB) and the Romanian Academia (1937-1949). Tema va fi prezentată de profesor univ. dr. Ionuț Alexandru Tudorie (Universitatea din București). Seminarul va avea loc începând cu ora 13:30, în sala de seminarii a IRH – ICUB (str. Dimitrie Brândza, nr. 1).

Ionuț Alexandru Tudorie a câștigat în anul 2016 competiția Young Researchers Grant (UB), cu proiectul The French Institute of Byzantine Studies (IFEB) and the Romanian Academia (1937-1949): Bucarest – un apostolat intellectuel immédiat et fecund. Ionuț Alexandru Tudorie este profesor de Istorie Bizantină și de Istorie Bisericească la Universitatea din București. A obținut un doctorat în teologie și un doctorat în istorie de la Universitatea din București. A fost  bursier al Institut für Byzanzforschung (Vienna)/Romanian Academy (2011-2012), Woodrow Wilson Center/Romanian Cultural Institute (2013), The Netherlands Institute of Advanced Studies (2014) și al Colegiului Noua Europă (2014-2015).

Printre publicațiile sale se numără: “Et tenentes frenum equi ipsius  O nouă abordare a relației din secolul 13  dintre împăratul și patriarhul bizantin, în: Christian Gastgeber, Johannes Preiser-Kapeler, Ekaterini Mitsiou (eds.), The Patriarchate of Constantinople in Context and Comparison, Vienna: Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, 2015 (forthcoming); “Le patriarche Athanase Ier(1289-1293 ; 1303-1309) et les arsénites: une lettre patriarcale contre les schismatiques”, in: Marie-Hélène Blanchet, Marie-Hélène Congourdeau, Dan Ioan Mureşan (eds.), Le Patriarcat de Constantinople et Byzance « hors-frontières » (XIIIe-XVIe siècles), coll. Dossiers byzantins 15, Paris: Centre d’études byzantines, néo-helléniques et Sud-Est européennes / École des Hautes Études en Sciences Sociales, 2015, pp. 37-67; “There were they in great fear, were no fear was… The History of the Theological Dialogue between Nonjurors Anglicans and Oriental Church (1716-1725)”, Orientalia Christiana Periodica, 79 (2013), 2, pp. 429-512; Fotie al Constantinopolului, Mistagogia Duhului Sfânt. Exegeză la Noul Testament [Photios of Constantinople, Mystagogy of the Holy Spirit. New Testament Exegesis], ediție bilingvă, traducere de Oana Coman, Studiu introductiv și Tabel cronologic de Ionuț-Alexandru Tudorie, Note explicative de Oana Coman, Ionuț-Alexandru Tudorie și Adrian Muraru [bilingual edition, translation by Oana Coman, Introductory Study and Chronological Overview by Ionuț-Alexandru Tudorie, Commentaries by Oana Coman, Ionuț-Alexandru Tudorie and Adrian Muraru], coll. Tradiția creștină 15, Iași: Editura Polirom, 2013 [review in: Studii Teologice, Seria a III-a, X (2014), 1, pp. 274-277 (Ovidiu Gheorghe Sferlea)].

Lunchtime seminar este în prezent seminarul de cercetare al secțiunii de științe umaniste a ICUB, unde membrii și cercetătorii asociați își pot prezenta lucrările. Acest seminar are loc în fiecare joi, între lunile octombrie și iunie. Seminarul începe la ora 13:30 cu un prânz informal, iar de la ora 14:00 cercetătorul are la dispoziție o oră pentru a-și prezenta lucrarea, urmată de o oră de dezbateri. Scopul acestui seminar este acela de a pune la dispoziție un mediu colegial, interdisciplinar și competitiv în care cercetătorii își pot testa ideile și perfecționa argumentele. Seminarul este deschis pentru membri ai Institutului și cercetători asociați, dar și pentru invitații acestora.

Cei interesați să participe pot trimite un email la adresa humanities@icub.unibuc.ro.

Mai multe detalii despre lunchtime seminar pot fi consultate aici.