În data de 30 martie 2017, Secția de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București (IRH-ICUB) organizează un masterclass interdisciplinar despre Isaac Newton: istoric și filosof. La acest eveniment vor participa următorii speakeri: Scott Mandelbrote (University of Cambridge), Sarah Hutton (University of York) și Dmitri Levitin (University of Oxford).

Masterclassul interdisciplinar intensiv va avea loc pe parcursul unei singure zile și se va concentra pe scrierile publicate și pe manuscrisele lui Isaac Newton. În cuprinsul masterclassului se vor combina lecturi mai formale cu grupuri de lectură pe texte distribuite în avans. Discuțiile vor cuprinde întrebări care se vor referi la teologia lui Newton, metodele umaniste ale lui Newton și influența lui Joseph Mede asupra lui Newton.

Studenții și cercetătorii care vor să participe pot să trimită un CV și o scurtă scrisoare de intenție către Ovidiu Babeș (ovidiu_babes@yahoo.com).

Termenul limită de transmitere al aplicațiilor este 1 februarie 2017.

Lista finală a participanților va fi disponibilă pe data de 2 februarie.

Mai multe informații despre masterclassul Isaac Newton: istoric și filosof pot fi consultate aici.