Agenția Universitară a Francofoniei a lansat un apel la candidaturi prin care sprijină mobilitatea academică a profesorilor, cercetătorilor și doctoranzilor din Europa Centrală și de Est. Prin aceste mobilități academice ale profesorilor, cercetătorilor și doctoranzilor și prin participarea lor la evenimente științifice franceze (congrese, simpozioane, colocvii științifice), aceștia au ocazia să aducă o contribuție științifică valoroasă care să consolideze știința în limba franceză.

Persoanele interesate să obțină sprijinul Agenției Universitare a Francofoniei pentru mobilități academice pot completa formalurul de înscriere aici.

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este de cel puțin șase săptămâni înainte de data de începere a evenimentului.

Persoanele care au primit același tip de sprijin în 2016 nu sunt eligibile pentru acest apel.

Agenția Universitară a Francofoniei sprijină participarea cercetătorilor la manifestări științifice prin alocarea unei sume de maximum 300 €, valoarea totală a subvenției nedepășind 1.000 €.

Mai multe detalii despre mobilitatea cercetătorilor din Europa Centrală și de Est pot fi consultate aici.