Institutul Francez din România a lansat apelul 2017-2018 pentru burse în Franța, adresate  masteranzilor și doctoranzilor. Studenții și cercetătorii români își pot depune candidaturi în cadrul programelor de burse oferite de către Ambasada Franței în România și Institutul Francez din România.

Bursele de masterat sunt oferite pentru o perioadă de la 5 la 10 luni în Franța pentru un stagiu de pregătire în anul 2 de master (profesional, de cercetare, de specializare sau echivalent) care începe de la 1 septembrie 2017.

Bursele doctorale sunt oferite pentru o perioadă între 8 și 12 luni în Franța. Bursele sunt acordate pentru proiecte de teză în cotutelă între Franța și România.

Depunerea dosarelor de înscriere se poate face în perioada 2 octombrie 2016 – 28 februarie 2017.

Institutul Francez oferă posibilitatea candidaților de a învăța să construiască un CV și o scrisoare de motivație în limba franceză. Pentru perfecționarea dosarului de aplicație, candidații vor avea ocazia să ia parte la ateliere practice de redactare de CV-uri și de scrisori de motivație.

Mai multe informații despre bursele de master oferite de Institutul Francez sunt disponibile aici.

Mai multe informații despre bursele de doctorat pot fi consultate aici.