În data de 2 martie 2017 va avea loc conferința ,,Evreii din România în context european: asemănări şi deosebiri”, susținută de către conf. univ. dr. Andrei Oișteanu, cadru didactic la Centrul de Studii Ebraice ”Goldstein Goren” din cadrul Facultăţii de Litere a Universitaţii din Bucureşti, și președinte al Asociației Române de Istorie a Religiilor. Evenimentul va avea loc la Glazen Zaal în Haga (Prinsessegracht, 26, 2514 AP), între orele 18:30-20:30.

Printre invitații la conferință se numără Rabinul Marianne van Praag, Comunitatea Evreiască Liberală din Haga, Brândușa Predescu, Ambasadorul României în Olanda, și Carmen Ducaru, director adjunct al Institutului Cultural Român de la Bruxelles.

Cu prilejul organizării conferinței ,,Evreii din România în context european: asemănări şi deosebiri”, moderată de Jan Willem Bos, jurnalist și scriitor olandez, se va lansa cartea ”Inventing the Jew: Antisemitic Stereotypes in Romanian and Other Central-East European Cultures”, publicată de către conf. univ. dr.  Andrei Oișteanu (University of Nebraska Press, 2009).

Ediția românească a cărții Imaginea evreului în cultura română, tradusă în engleză, franceză, germană, italiană, maghiară, a primit mai multe premii prestigioase printre care Premiul Academiei Române şi Premiul B’nai B’rith Europe.

,,După mai multe lucrări consacrate miturilor din cultura tradiţională românească, conf. univ. dr. Andrei Oişteanu a publicat un studiu monumental consacrat imaginii evreului în cultura română – o cercetare care a fost salutată de întreaga comunitate intelectuală şi care a depăşit cu mult frontierele ţării sale”, s-a scris în Le Magazine Littéraire la apariţia versiunii franceze a cărţii.

De asemenea, prestigioasa revistă Times Literary Supplement comenta următoarele despre ediţia americană a volumului: ,,Andrei Oişteanu şi-a utilizat excelent erudiţia. E o carte foarte valoroasă şi necesară. Nimeni dintre cei interesaţi de istoria antisemitismului est-central-european, de naţionalismul radical şi de populismul etnocentric n-ar trebui să o rateze”.

Persoanele interesate să participe la conferința ,,Evreii din România în context european: asemănări şi deosebiri” pot confirma prezența până în data de 27 februarie 2017 la adresa roemb.protocol.ro@xs4all.nl.