Institutul de Cercetări al Universității din București organizează în zilele de 24-25 martie 2017 conferinţa „Perspective actuale asupra dreptăţii sociale. Concepte, teorii şi practici contemporane”.

Vineri, 24 martie 2017, conferința va avea loc la Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială (Șos. Panduri, nr. 90), Sala 103, între orele 10:00-15:30. Cuvântul de deschidere va fi rostit de prof. univ. dr. Marian Zulean, coordonator al Secțiunii de Științe Sociale a Institutului de Cercetări al Universității din București (ICUB). În prima parte a conferinței vor susține prezentări prof. univ. dr. Adrian-Paul Iliescu (Poate fi, oare, legitim un model cuprinzător de dreptate socială?), prof. univ. dr. Lazăr Vlăsceanu (Dreptate socială şi inegalităţi economice: intersectări şi anticipări), prof. univ. dr. Simina Tănăsescu (Drepturile sociale în contextul tranziţiei democratice) și prof. univ. dr. Marian Preda (Despre democraţie, populism şi in/echitate în politicile sociale: cine vorbeşte şi cine beneficiază în numele săracilor?). Prima parte a conferinței va fi moderată de prof. univ. dr. Mircea Dumitru, rectorul Universității din București.

Partea a doua a conferinței va începe la ora 13:30, iar moderator va fi prof. univ. dr. Marian Preda, președintele Senatului Universității din București. În acestă parte a conferinței vor susține prelegeri prof. univ. dr. Vasile Dîncu (Prin ochii „victimelor”. Reprezentări sociale ale justiţiei sociale în opinia publică românească), prof. univ. dr. Lucian Croitoru (Democraţie, competiţie politică şi datorie publică. Ce arată ultimii doi ani în România?) și prof. univ. dr. Mircea Dumitru (Rămas bun, Nozick! Indreptăţiri versus redistribuţionism; cât de moral este statul minimal?).

Sâmbătă, 25 martie 2017, între orele 10:00–13:00, va avea loc masa rotundă cu tema Perspective actuale asupra dreptăţii sociale. Evenimentul se va desfășura la Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, Sala 103. Moderator al dezbaterilor va fi prof. univ. dr. Marian Zulean.

Mai multe detalii despre programul conferinței „Perspective actuale asupra dreptăţii sociale. Concepte, teorii şi practici contemporane” pot fi consultate aici.