Joi, 2 martie 2017, la Facultatea de Geologie și Geofizică va avea loc conferința ”The origin of animals: insights from the Ediacaran biota of Newfoundland, Canada”, susținută de dr. Alex Liu, profesor la Departamentul de Științe ale Pământului, Universitatea din Cambridge. Evenimentul va avea loc în amfiteatrul 2A al Facultății de Geologie si Geofizică, începând cu ora 18:00 (Bd. Balcescu Nicolae nr.1).

Dr. Alex Liu este lector în Paleobiologie la Departamentul de Științe ale Pământului, Universitatea din Cambridge. Dr. Alex Liu este interesat de relația dintre evoluția timpurie a animalelor și evenimentele geologice majore, combinând munca amplă de teren anuală cu cercetarea de laborator în privința conservării fosilelor, geochimiei și sedimentologiei.

Cercetările sale se axează pe studiul organismelor care au tărit în urmă cu 580-541 milioane de ani, grup de organisme cunoscut sub numele de „Fauna de Ediacara”.