Joi, 23 martie 2017, Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetări al Universității din București va organiza un lunchtime seminar cu tema ”History and Human Agency: Western Ego-Documents, c. 1100-1450”. Prelegerea va fi susținută de Ionuț Epurescu-Pascovici, cercetător la New Europe College, și va avea loc începând cu orele 14:00, la sediul IRH-ICUB (Str. Dimitrie Brândză, nr. 1).

Lunchtime seminar este în prezent seminarul de cercetare al Secțiunii de Științe Umaniste a ICUB, în cadrul căruia membrii și cercetătorii asociați își pot prezenta lucrările. Acest seminar are loc în fiecare joi, între lunile octombrie și iunie. Seminarul începe la ora 13:30 cu un prânz informal, iar de la ora 14:00, cercetătorul are la dispoziție o oră pentru a-și prezenta lucrarea, urmată de o oră de dezbateri. Scopul acestui seminar este acela de a pune la dispoziție un mediu colegial, interdisciplinar și competitiv în care cercetătorii își pot testa ideile și perfecționa argumentele. Seminarul este deschis atât pentru membri ai Institutului și cercetători asociați, cât și pentru invitații acestora.

Cei interesați să participe pot trimite un email la adresa humanities@icub.unibuc.ro.

Mai multe detalii despre lunchtime seminar pot fi consultate aici.