În 4 martie 2017, la Salzburg, Austria, părintele profesor Wilhelm Dancă, decanul Facultății de Teologie romano-catolică a Universității din București, a fost primit oficial în Academia Europeană de Științe și Arte ca membru plin.

Academia are puțin peste 900 de membri, personalități de prestigiu din toată lumea, repartizați în șapte secții: științele umaniste, medicina, arta, științele naturale, științele sociale, juridice și economice, științele tehnice și teologia universală. Academia se mândrește cu un membru care este Papă, este vorba de Papa Benedict al XVI-lea, și 8 membri cu premii Nobel, dintre care 3 sunt în viață. Misiunea principală a membrilor Academiei este aceea de a participa la construcția unei singure Europe unite prin promovarea a trei valori importante: interdisciplinaritatea, transnaționalitatea și zidirea de poduri.

Mai multe informații despre acest eveniment pot fi consultate aici.

Mai multe informații despre pr. prof. Wilhelm Dancă pot fi găsite aici.