Centrul de Documentare și Cercetare în Domeniul Integrării Imigranților (CDCDI), în parteneriat cu Institutul de Cercetare a Calității Vieții (ICCV), lansează un apel la contribuții pentru participarea la Școala Internațională de Vară „Politici de Advocacy și Migrare”, care va avea loc la Institutul de Cercetare a Calității Vieții, în data de 24-28 iulie 2017 (Clădirea Academiei Române, Calea 13 Septembrie, Etaj 2, camera 234, sector 5).

Școala Internațională de Vară „Politici de Advocacy și Migrare” se adresează studenților și profesioniștilor din domeniul migrațiilor și drepturilor omului, preocupați de problema migrației din diferitele sale perspective și, de asemenea, celor care doresc să schimbe informații și idei despre politicile migrației.

Dosarele de candidatură vor include:

• CV;
  • Eseu care să includă unul din următoarele subiecte precum politicile de migrare în țările de destinație, practici de migrare și servicii de sprijin pentru imigranți, percepția publică asupra refugiaților și imigranților, trebuie să conțină maximum 1500 de cuvinte și să includă titlu, abstract, referințe și contact (Times New Roman, font de 12 și spațiere 1,5).

Dosarele de candidatură trebuie trimise în format electronic la adresa de mail: office@cdcdi.ro, până în data de 30 aprilie 2017.

Criterii de eligibilitate

• Diplomă de licență/master într-un domeniu relevant (științe sociale, drept, economie, etc.)
  • Experiență profesională în domeniul migrației
  • Cunoștințe avansate de limbă engleză (nivel conversațional, redactare)
  • Disponibilitate pe toată perioada desfășurării programului

Numărul de locuri disponibile este 25. Participanții selectați vor fi anunțați pe 31 mai 2017. Pentru aceștia, organizatorii asigură cazarea, masa și materialele.

Școala Internațională de Vară „Politici de Advocacy și Migrare” va presupune sesiuni de discuții interactive, workshopuri și exerciții aplicate. Subiectele vor fi:

• Politici ale imigrației în țările destinatare: părțile interesate și procese;
  • Migrația forței de muncă și azilul;
  • Servicii de sprijin pentru imigranți;
  • Opinia publică/percepția publicului asupra refugiaților și imigranți;
  • Statistici ale migrației;
  • Tehnici de advocacy și instrumente aplicate pentru politicile migrației;

Mai multe detalii despre Școala Internațională de Vară „Politici de Advocacy și Migrare” pot fi consultate aici.