Departamentul de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii din Bucureşti organizează, în data de 24 martie 2017, ora 10:00, în Sala Stoicescu din Palatul Facultăţii de Drept, cea de-a Zecea Sesiune Internaţională de Comunicări Ştiinţifice, cu tema: THE ROLE OF PHYSICAL EDUCATION AND SPORT IN PROMOTING A HEALTHY LIFESTYLE.

Prin această manifestare ştiinţifică, desfăşurată sub patronajul FIEP (Federation Internationale d’Education Physique), al Consiliului Naţional al Ştiinţei Sportului din România şi al Societăţii Ştiinţifice, Excelenţei Umane şi Sportului Universitar, se aduc în prim plan lucrări ştiinţifice valoroase, din domeniile Educaţie Fizică, Sport de Performanţă, Kinetoterapie, Psihologia Sportului, Management şi Marketing Sportiv etc.

La acest eveniment sunt aşteptaţi profesori şi studenţi, personalităţi şi specialişti ai domeniului din ţară şi străinătate. Vor lua cuvântul, printre alţii, prof. univ. dr. Academician Slobodanka Dolic – Royal Academy of Innovative Sciences, Serbia, prof. univ. dr. Boris Râşneac – Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport, Chişinău, Republica Moldova, prof. univ. dr. Ioan Lador – Preşedintele SSUŞU.

Lucrările acceptate vor fi publicate în Revista DEFS, înregistrată în Catalogul Internaţional al publicaţiilor periodice, editat de Centrul Internaţional din Paris, ISSN 2457-5232.