Facultatea de Teologie Romano-Catolică a Universității din București organizează joi, 27 aprilie 2017, conferința cu tema ,,Putem spera că știința va putea descoperi cândva elixirul nemuririi?”. Evenimentul va fi susținut de Dan Cautis, profesor la Georgetown University, și va avea loc la Facultatea de Teologie Romano-Catolică, în Auditorium Maximum, (Str. G-ral Berthelot, nr. 19, et. IV), începând cu ora 19:15.

Dan Cautis este profesor la Universitatea Georgetown, unde predă cursuri despre transumanism, singularitate și impactul evoluției tehnologice asupra oamenilor. A fost vicepreședinte al Universității Georgetown și, totodată, în calitate de director al departamentului de operații ale infrastructurii de IT al universității, s-a ocupat de centrele de date, serviciile de producție de aplicații, operațiile în rețea și recuperarea în caz de dezastru, printre altele. Anterior carierei academice, Dan Cautis a ocupat poziții în top managementul mai multor companii precum Maxtor, Seagate, Maxoptix, Western Digital, Lawrence Livermore National Lab (LLNL), unde a condus echipe de dezvoltatori și a creat parteneriate strategice în China, Japonia și Thailanda cu lideri ai industriei. Dan Cautis deține trei patente, a publicat zece lucrări despre sisteme de control și de electrotehnică. Între anii 1970 și 1980 a fost profesor la Universitatea Politehnică din București.