Joi, 6 aprilie 2017, Centrul Politicile Egalității  de Şanse și Facultatea de Științe Politice (CPES & FSPUB) organizează o dezbatere cu tema Cum răspunde sistemul politic necesităților de consacrare şi promovare a drepturilor omului în România?. Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Științe Politice (Str. Spiru Haret, nr. 8), parter, sala 1989, începând cu ora 18:00.

Invitați la dezbatere sunt Remus Cernea – activist pentru drepturile omului și deputat în Parlamentul României în perioada 2012-2016 și lect. univ. dr. Anca Dohotariu, prodecan al Facultății de Științe Politice.

Moderatori sunt Ioana Dumitrescu – AIMegal și Marius Mite – AIMegal.

Evenimentul este organizat de CPES în parteneriat cu Asociația AIMegal şi se încadrează în seria de dezbateri prevăzute ca activități ale programului de Master Politicile Egalitații de Şanse în context românesc şi european (MPES) în parteneriat cu masterul european E.G.A.L.E.S. (http://egales.univ-lyon2.fr/).

Mai multe detalii despre dezbaterea Cum răspunde sistemul politic necesităților de consacrare şi promovare a drepturilor omului în România? pot fi consultate aici.