Miercuri, 29 martie 2017, în cadrul Zilelor Porților Deschise din Facultatea de Psihologie şi Științele Educației a Universității din București, cu sprijinul Centrului de Cercetare şi Promovare a Echității în Educație (CCPEE), s-a organizat dezbaterea ,,Există discriminare în școală? Rezultate ale cercetărilor”

Dezbaterea a permis împărtășirea de experiențe si practici pozitive cu privire la accesibilitate, echitate, incluziune și integrare în spațiul școlar. La eveniment s-a punctat și modul în care cadrul legislativ sprijină combaterea discriminării și excluziunii sociale a copiilor cu cerințe educaționale speciale.

Concluziile dezbaterii au condus către nevoia finalizării și adoptării unei strategii naționale privind educația copiilor cu dizabilități și/sau CES în contexte inclusive.