Tratatul International Handbook of Testing and Assessment, coordonat de prof. univ. dr. Dragoș Iliescu, cadru didactic la Departamentul de Psihologie al Facultății de Psihologie și Științele Educației (FPSE) din cadrul Universității din București, a fost premiat de Asociația Psihologilor Americani (APA) cu premiul Ursula Gielen Book Award, pentru cea mai importantă contribuție adusă psihologiei, în calitate de disciplină globală, în 2016.

Apărut la Oxford University Press, volumul a fost coordonat de prof. univ. dr. Dragoș Iliescu, alături de alte nume sonore în evaluarea și testarea psihologică şi educațională (Frederick Leong, Dave Bartram, Fanny Cheung și Kurt Geisinger).

Volumul International Handbook of Testing and Assessment este o lucrare de referinţă care înglobează contribuţiile a peste 30 de cercetători şi profesori. Tratatul cuprinde 31 de capitole, fiecare oferind o viziune comprehensivă şi critică asupra problematicii testării.