În perioada 24-28 mai 2017 Caravana Editurii Universității din București se va afla la Salonul de Carte Internațional BOOKFEST Bucureşti. Evenimentele se vor desfăşura la standul Editurii Universităţii din Bucureşti găzduit de Romexpo (Pavilion C4). În cadrul Salonului de Carte BOOKFEST vor fi lansate mai multe volume publicate de profesori ai Universității din București.

Miercuri, 24 mai 2017, între orele 12:30-13:30, va avea loc lansarea volumului Ecouri româneşti în presa franceză: L’Illustration (1843-1944), ed. a 3-a revăzută şi adăugită, autor prof. univ. dr.  Laurenţiu Vlad, prorector al Universității din București. Invitaţi: prof. univ. dr. Liviu Papadima, prorector al Universității din Bucureşti și prof. univ. dr. Bogdan Murgescu.

Tot miercuri, începând cu ora 17:30, va fi lansat volumul Lucrări de istoria filosofiei româneşti, vol. 1-2, autor prof. univ. dr. Viorel Cernica de la Facultatea de Filosofie a Universității din București. Invitaţi: prof. univ. dr. Mircea Dumitru, rectorul Universităţii din Bucureşti; Vasile Romulus Brâncoveanu, decanul Facultăţii de Filosofie a Universității din Bucureşti; Marin Diaconu, Universitatea Politehnica din Bucureşti; Constantin Aslam, Universitatea Naţională de Arte Bucureşti; Constantin Schifirneţ, SNSPA, Bucureşti.

Volumul Populism, rhetoric and political representation. The new democratic challenges, autor conf. univ. dr. Camil-Alexandru Pârvu de la Facultatea de Științe Politice a Universității din București, va fi lansat joi, 25 mai 2017, de la ora 16:00. Invitaţi: conf. univ. dr. Claudiu Tufiş, Facultatea de Ştiinţe Politice a Universității din Bucureşti; dr. Tamara Cărăuş, profesor invitat la Institutul de Cercetare al Universităţii din Bucureşti (ICUB).

Vineri, 26 mai, de la ora 16:30, va avea loc lansarea volumului Critică, marginalitate, cinism, editori conf. univ. dr. Cristian Iftode și drd. Cristina Voinea de la Facultatea de Filosofie a Universității din București Invitaţi: Bogdan Ghiu, Constantin Vică, Mihai Laurenţiu Fuiorea. Începând cu ora 18:00, va fi lansat volumul Aspecte ale metodei fenomenologice, coordonatori Bogdan Mincă, Remus Breazu, Iulian Apostolescu. La lansare sunt invitaţi cadre didactice şi cercetători din Universitatea din Bucureşti.

Sâmbătă, 27 mai 2017, de la ora 12:00, va fi lansat volumul Sport, superstaruri, mass-media. reflectarea valorilor sportive în presa din România, autor Florian Petrică. Invitat:  prof. univ. dr. Mihai Coman, decanul Facultăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării a Universității din Bucureşti.

Un alt volum care va fi lansat sâmbătă este Time and culture / temps et culture, editori Ecaterina Lung, Étienne Bourdon, Christopher Heath, Laurence Shee, Cécile Vallée. Invitaţi: dr. Ovidiu Cristea, directorul Institutului de Istorie „Nicolae Iorga” al Academiei Române, prof. univ. dr. Florin Ţurcanu, Facultatea de Ştiinţe Politice a Universităţii din Bucureşti.

De la ora 16:00 va fi lansat volumul Camarazii utopiei: destine individuale şi de grup din ilegalitatea comunistă, editor Adrian Cioroianu.

Mai multe detalii despre programul evenimentelor Editurii Universității din București la Salonul de Carte Internațional BOOKFEST pot fi consultate aici.