Secția de Studii Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București (ICUB-SSU) și Institutul de Filozofie „Alexandru Dragomir“ organizează miercuri, 31 mai 2017, colocviul Scrisoare despre „umanism” – după 70 de ani. Evenimentul va avea loc la Facultatea de Filosofie a Universității din București (Splaiul Independenței, nr. 204), începând cu ora 09:00.

Conferința este organizată în cadrul proiectelor de cercetare Abordări fenomenologice ale diferenţei antropologice (PN-II-RU-TE- 2014-4-0630) şi Relevanţa etico-politică a gândirii. O abordare interdisciplinară a raportului dintre gândire şi acţiune (PN-II-RU-TE-2014-4-2881).

La colocviu vor susține prelegeri Cristian Ciocan, Alexandru Bejinariu, Amalia Trepca, Remus Breazu, Bogdan Mincă, Ileana Borțun, Raluca Bujor și Cătălina Condruz. Fiecare titlu de prelegere reprezintă un citat din Scrisoare despre „umanism”, urmat de indicarea paginii din volumul: Martin Heidegger, Repere pe drumul gândirii (traducere și note introductive de Thomas Kleininger & Gabriel Liiceanu), apărut la Editura Politică în anul 1988.

Mai multe informații despre colocviul Scrisoare despre „umanism” – după 70 de ani și programul prezentărilor pot fi consultate aici.