În perioada 22-30 mai 2017 Asociația Studenților Geografi organizează cea de-a XV-a ediție a concursului de fotografie „Fotopractica”. Întregul proiect este dedicat studenţilor din ciclul de licenţă şi masteranzilor facultăţilor Universității din Bucureşti.

Participanții se pot înscrie cu o fotografie care să se plieze uneia dintre cele patru secțiuni:

Fotografie artistică – surprinde obiective turistice sau istorice, aspecte arhitecturale, așezări umane, peisaje etc.

Fotografie științifică – cuprinde elemente cu un caracter științific, participanții putând surprinde în fotografii aspecte reprezentative ale domeniului de studii la care sunt înscriși.

Fotografie instantanee – în care participanții trebuie să redea momente inedite observate.

Fotografie tradițional românească – surprinde aspecte legate de etnologie și folclor.

Studenții se pot înscrie prin depunerea fotografiilor la sediul ASG în perioada 22-29 mai 2017.

Festivitatea de premiere va avea loc în data de 30 mai 2017.

Mai multe informații despre concursul de fotografie „Fotopractica” pot fi consultate aici.