Secția de Științe Exacte a Institutului de Cercetare al Universității din București organizează vineri, 26 mai 2017, conferința cu tema Hyperpolarised Magnetic Resonance. Prelegerea va fi susținută de dr. Arnaud Comment, General Electric, Healthcare Division și University of Cambridge. Evenimentul va avea loc la Facultatea de Chimie a Universității din București (Bd. Regina Elisabeta, nr. 4-12), amfiteatrul I. Murgulescu, etaj 2, începând cu ora 09:45.

Rezonanța magnetică oferă posibilitatea de a urmări transformările enzimatice ale unor molecule endogene folosind spectroscopia carbon-13, pentru moleculele marcate cu izotopi. Sensibilitatea redusă a spectroscopiei poate fi compensată folosind transferul polarizării de la electroni la carbon-13, prin polarizare dinamică nucleară. Datorită rezoluției temporale și spațiale ridicate, rezonanța magnetică este o modalitate puternică de imagistică și permite detectarea rapidă, neinvazivă, a detaliilor morfologice mici. În prezent, polarizarea dinamică nucleară, denumită și hiperpolarizare, permite diagnosticul mai multor boli, între care cancerul de prostată și alte tipuri de cancer, folosind IRM bazat pe carbon-13.