Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București (SSU-ICUB) și Colegiul Noua Europă organizează în perioada 18-19 mai 2017 conferința internațională Philosophical Controversies and Preisfragen: Shaping the Enlightenment between Wolff and Kant. Evenimentul va avea loc la Colegiul Noua Europă (str. Plantelor, nr. 21).

Conferința este organizată de Tinca Prunea-Bretonnet, cercetător la Universitatea din București.

La eveniment vor participa cu prezentări Paola Basso (Universitatea din București), Karin de Boer (Universitatea Leuven), Vlad Dolghi, (Universitatea din București), Daniel Dumouchel (Universitatea Montréal), Corey Dyck (Universitatea Western Ontario), Matteo Favaretti Camposampiero (Universitatea din Veneția), Ursula Goldenbaum (Universitatea Emory), Sophie Grapotte (IHRIM ENS Lyon), Christian Leduc (Universitatea Montréal), Alessandro Nannini (Universitatea Jena), Elena Partene (ENS Paris), Tinca Prunea-Bretonnet (Universitatea din București) și Andrea Reichenberger (Universitatea Paderborn).

Conferința Philosophical Controversies and Preisfragen: Shaping the Enlightenment between Wolff and Kant face parte din proiectul de cercetare intitulat Philosophy between Mathematical Method and Experiment: the Berlin Academy (1746-1764), finanțat de UEFISCDI-CNCS (PN-RU-TE-II 2014-4-2522).

Mai multe detalii și programul conferinței Philosophical Controversies and Preisfragen: Shaping the Enlightenment between Wolff and Kant pot fi consultate aici.