Vineri, 12 mai 2017, Institutul de Cercetare al Universității din București (ICUB) organizează o nouă întâlnire în cadrul evenimentelor cu tema Digital Humanities. Evenimentul va avea loc la sediul ICUB (str. Dimitrie Brândză, nr. 1), în intervalul orar 14:00-17:00.

La dezbatere vor participa cu prezentări prof. univ. dr. Fabio Ciotti de la University of Tor Vergata, conf. univ. dr. Liviu Dinu de la Universitatea din București și prof. univ. dr. Maurizio Lana de la University of Eastern Piedmont.

Prof. univ. dr. Fabio Ciotti va susține o prezentare cu tema Digital Textual Studies: from representation to analysis, conf. univ. dr. Liviu Dinu, cadru didactic la Facultatea de Matematică și Informatică a Universității din București, va prezenta tema Towards a map of distances between Romanian and European languages, iar prof. univ. dr. Maurizio Lana va discuta despre Ontologies and semantic annotation in the Humanities.
Mai multe detalii despre programul întâlnirilor din cadrul evenimentelor cu tema Digital Humanities pot fi consultate aici.