Vineri, 5 mai 2017, Institutul de Cercetare al Universității din București (ICUB) organizează o masă rotundă cu tema ,,Rivers and Seas in European History”. Evenimentul va avea loc la sediul ICUB (str. Dimitrie Brândză, nr. 1), în intervalul orar 11:00-15:00.

La eveniment vor participa Ovidiu Cristea, cercetător la Institutul de Istorie ,,Nicolae Iorga” al Academiei Române, prof. univ.dr. Viorel Panaite, cadru didactic la Facultatea de Istorie a Universității din București, și lect. univ. dr. Silvana Rachieru, cadru didactic la aceeași facultate.

Evenimentul va începe cu prelegerea  Ancient sea and river routes in Eastern Europe and Northern Europe, susținută de Dimitris Michalopoulos (Institute of Hellenic Maritime History), visiting professor la Institutul de Cercetare al Universității din București.

Prelegerea va fi urmată de o dezbatere asupra conceptului de Naval History, în cadrul căreia se vor discuta chestiuni de identitate (o expresie geografică), despre trasee comerciale, despre migrația de persoane, locuri sacre, rețele culturale, floră și faună, istorii naturale, reglementări comerciale etc.

Mai multe detalii despre masa rotundă cu tema ”Rivers and Seas in European History” pot fi consultate aici.