Secțiunea de Științe Umaniste a Institutului de Cercetare al Universității din București (IRH-ICUB) organizează în perioada 24-28 octombrie 2017 masterclass-ul cu tema Galileo’s Methods of Investigation and Discovery.

Masterclass-ul va fi organizat sub forma unor prelegeri și grupuri de lectură. Toate textele selectate pentru discuții vor fi distribuite participanților înainte de începerea evenimentului.

Profesori invitați la acest eveniment sunt Jochen Büttner, Daniel Garber, Stephano Gulizia, Matteo Valleriani. Din comitetul de organizare fac parte Mihnea Dobre, Dana Jalobeanu, Matteo Valleriani.

Scopul acestui masterclass este acela de a explora diversele fațete ale operei lui Galileo Galilei. La prezentări vor participa cercetători care investighează mai multe ipostaze ale gândirii lui Galileo Galilei, incluzând experimente și metode umaniste. Vor fi abordate teme cum ar fi Galileo inginerul, astronomul, matematicianul, filosoful natural sau teologul.

Pentru înregistrare vă rugăm să trimiteți un CV și o scrisoare de intenție la adresa de email humanities@icub.unibuc.ro până la data de 15 iunie 2017.

Mai multe detalii despre masterclass-ul Galileo’s Methods of Investigation and Discovery pot fi consultate aici.