Joi, 4 mai 2017, Departamentul de Lingvistică al Facultății de Litere organizează prelegerea ,,Despre topicalizare în română, pe baza unei cercetări de corpus”. Evenimentul face parte din seria  „Conferințelor Centrului de Lingvistică Teoretică și Aplicată” și va avea loc la sediul Facultății de Litere (str. Edgar Quinet, etajul 1, aripa stângă), începând cu ora 18:00. Conferința va fi urmată de o dezbatere.

Prelegerea va fi susținută de Ion Giurgea, cercetător la Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti” al Academiei Române. Printre publicațiile sale se numără Originea articolului posesiv-genitival al şi evoluţia sistemului demonstrativelor în română (Editura Muzeului Naţional al Literaturii Române, București, 2013. 306 p.) și Pronoms, Déterminants et Ellipse Nominale. Une approche minimalisten (Editura Universităţii din Bucureşti, București, 2010. 363 p.).

Domeniile de interes ale lui Ion Giurgea sunt sintaxă, semantică, lingvistică generativă, lingvistică diacronică, etimologie, istoria limbii române. Mai multe detalii despre activitatea de cercetare a lui Ion Giurgea pot fi consultate aici.