Universitatea din București, prin Departamentul de Geofizică al Facultății de Geologie și Geofizică, în colaborare cu Asociația Studenților Geologi și Geofizicieni, Societatea Română de Geofizică și Forumul Științelor Geologice București, organizează în perioada 12-18 mai 2017 ,,Săptămâna Geofizicii”. Evenimentul va avea loc la sediul Facultății de Geologie și Geofizică, în sala ,,Vasile Lazărescu” (str. Traian Vuia, nr. 6).

Acțiunile organizate în cadrul ,,Săptămânii Geofizicii” cuprind aplicații practice de teren cu studenții pentru analiza fenomenelor asociate masivului de sare de la Ocnele Mari (Jud. Vâlcea) și prezentări științifice dedicate aspectelor legate de investigații geofizice asociate industriei de petrol și gaze, dar și protecției mediului.

La eveniment va participa în calitate de keynote speaker prof. univ. dr. hab. ing. Jadwiga Jarzyna, cadru didactic la Departamentul de Geofizică al Facultății de Geologie, Geofizică și Protecția Mediului, din cadrul AGH University of Science and Technology din Cracovia, Polonia. Jadwiga Jarzyna va susține luni, 15 mai 2017, seminarul intitulat ”Presentation of the equipment of the petrophysical laboratory at the Department of Geophysics, Faculty of Geology and Geophysics and Environmental Protection, AGH University of Science and Technology (Krakow, Poland) and results of laboratory works on elastic properties determination“.

Marți, 16 mai 2017, profesorul Jarzyna va susține seminarul ”Total organic Carbon from well logging – statistical approach. Polish shale gas formation case study”, iar miercuri, 17 mai 2017, va prezenta seminarul ”Scaling problem on the basis of P- and S-wave velocity laboratory measurements, acoustic full waveforms and seismic results in the Miocene sandy-shaly formations of the Carpathian Foredeep”.

Beneficiind de participare internațională, această manifestare este dedicată aprofundării aspectelor moderne, aplicative și relației cu industria resurselor naturale și modului în care învățămăntul superior din România și Polonia, cercetarea științifică universitara se încadrează în tendințele moderne proprii unui domeniu de importanță capitală pentru drumul de viitor al geofizicii aplicate.

Mai multe detalii despre programul „Săptămânii Geofizicii” pot fi consultate aici.