Departamentul de Limbi Moderne din cadrul Facultății de Limbi și Literaturi Străine a Universității din București organizează cea de-a XIX-a ediție a Sesiunii anuale de comunicări științifice – în limba franceză a studenților din anul I, II și III de la Facultățile de Administrație și Afaceri, Biologie, Geografie, Istorie, Litere, Matematică și Teologie Ortodoxă, cu tema Scientifiques réputés.

Evenimentul va avea loc joi, 11 mai 2017, între orele 10:00-14:00, la sediul Facultății de Litere a Universității din București (str. Edgar Quinet, nr. 5-7), în sala 208, și orele 14:00-18:00, sala 305.

Subiectele care vor fi prezentate în cadrul sesiunii de comunicări științifice cuprind: Jean-Jacques Rousseau et la nature Humaine; Alfred Nobel, une invention explosive et des prix révolutionnaires; Marie Sklodowska Curie – illustre figure du XIX –e siècle; Jean Piaget, le meilleur professeur; Blaise Pascal – illustre figure du XVII –e siècle și Alexandru D. Xenopol – grand historien Roumain.

Programul celei de-a XIX-a ediții a Sesiunii anuale de comunicări științifice – în limba franceză poate fi consultat aici.