Comisia Fulbright Româno-Americană anunță deschiderea competiției anuale „Fulbright-RAF (Romanian-American Foundation) Scholar Award”, ediția 2018-2019.

Programul este dedicat pregătirii academice și de cercetare în domeniul antreprenoriatului și se adresează cadrelor didactice și cercetătorilor români de la facultăți cu profil tehnic sau de sțiinte exacte (Informatică, Chimie, Fizică, Științele Mediului etc.)

Timp de un semestru, cadrele didactice și cercetătorii români pot asista la cursuri susținute de profesorii americani ai Universității din Rochester, la dezvoltarea curriculumului, la numeroase activități antreprenoriale, precum și la o serie de studii și cercetări individuale, realizate în cadrul AIN Center for Entrepreneurship, Universitatea din Rochester.

Programul începe în luna august și le oferă bursierilor români Fulbright-RAF experiența necesară pentru dezvoltarea, la nivel național, a oportunităților de învățământ, de înaltă calitate, pentru dezvoltarea spiritului antreprenorial al studenților din întreaga țară.

Pot participa la acest program cadre didactice și cercetători români care îndeplinesc următoarele criterii de eligibilitate:

• Cetățenie română; persoanele care dețin Green card sau au dublă cetățenie (română și americană) nu sunt eligibile;
  • Dețin o diplomă de doctorat și întreprind activități didactice în mod regulat;
  • Interes și capacitatea de a participa la experiența educațională și de a implementa educația antreprenorială la nivel național;
  • Dorința de a promova inovarea educațională prin dezvoltarea unei asociații naționale de educație în domeniul antreprenoriatului;
  • Competențe de limbă engleză avansate. Nu este necesar un certificat TOEFL.

Cadrele didactice și cercetătorii din domeniul tehnic sau al științelor exacte, care vor să se înscrie la Programul „Fulbright-RAF Scholar Award 2018-2019”, trebuie să completeze și să pregătească pentru înscriere următoarele documente:

• Formularul online de înscriere (disponibil aici);
  • O declarație personală, încărcată în aplicația online;
  • O scrisoare de recomandare din partea conducerii universității de origine, realizată în formatul standard accesat aici;
  • CV-ul solicitantului, împreună cu o copie valabilă a pașaportului, plus pașapoartele valabile ale acestuia (dacă este cazul), încărcate în secțiunile corespunzătoare ale aplicației online;

Instrucțiunile complete privind aplicarea la Programul Fulbright-RAF Scholar Award 2018-2019 pot fi consultate aici.

Toate documentele solicitate trebuie prezentate în limba engleză până cel târziu marți, 24 octombrie 2017. Vor fi acceptate doar aplicațiile online.

Mai multe detalii despre Programul „Fulbright Senior Postdoctoral Program 2018-2019” se găsesc aici și pe site-ul Fulbright România, www.fulbright.ro.