Comisia Fulbright Româno-Americană anunță deschiderea competiției anuale „Fulbright Senior Postdoctoral Awards”, ediția 2018-2019, dedicată profesorilor și cercetătorilor de la Universitatea din București.

Acest program oferă profesorilor și cercetătorilor români un stagiu în care vor avea oportunitatea de a se implica în cercetarea și predarea cursurilor în cadrul unor universități americane, pe orice disciplină, cu excepția medicinei sau psihologiei clinice.

Programul „Fulbright Senior Postdoctoral”, ediția 2018-2019, se desfășoară pe o perioadă cuprinsă între 3 și 6 luni și asigură participanților mai multe beneficii: transport gratuit, asigurare medicală și o bursă pe întreaga durată a programului.

Pot participa la acest program cadre didactice și cercetători români care îndeplinesc următoarele criterii de eligibilitate:

• Cetățenie română, persoanele care dețin Green card sau au dublă cetățenie (română și americană) nu sunt eligibile;
  • Diplomă de doctorat sau un certificat echivalent cu acesta la una dintre disciplinele incluse în program;
  • Competențe de limbă engleză avansate, corespunzătoare proiectului propus, de cercetare sau de predare. Nu este necesar un certificat TOEFL.
  • Candidații fără experiență anterioară în cercetare sau predare într-o universitate din S.U.A. au prioritate în cadrul acestui program, în timp ce candidații care studiază sau efectuează cercetări academice în S.U.A., în momentul depunerii candidaturii, nu sunt eligibili pentru o bursă Fulbright.

Pentru ediția din acest an, candidații trebuie să completeze și să pregătească pentru înscriere următoarele documente:

• Formularul online de înscriere (disponibil aici);
  • Declarație detaliată a activității propuse pentru cercetare și / sau predare la o universitate din S.U.A., încărcate în formularul online de înscriere;
  • Trei scrisori de recomandare de la profesori sau specialiști recunoscuți din România ori din străinătate, încărcate în formularul online de înscriere;
  • Fotocopie a diplomei de doctorat, trimisă prin e-mail la adresa: office@fulbright.ro;

Instrucțiunile privind aplicarea la Programul „Fulbright Senior Postdoctoral”, ediția 2018-2019, pot fi consultate aici.

Termenul limită pentru trimiterea candidaturilor este 16 octombrie 2017.

În ceea ce privește selecția candidaților pentru bursele Fulbright, aceasta se realizează în mai multe etape:

• Selecția electronică a aplicațiilor;
  • Evaluarea proiectelor, realizată de absolvenții Fulbright și de cercetătorii români și americani;
  • Interviu (Interviurile vor fi realizate în limba engleză);
  • Nominalizarea finaliștilor, de către Consiliul pentru burse internaționale (FSB).

Mai multe detalii despre Programul Fulbright Senior Postdoctoral Program 2018-2019 se găsesc aici și pe site-ul Fulbright România, www.fulbright.ro.