Marţi, 10 octombrie 2017, Caravana Editurii Universității din București (EUB) le-a propus cititorilor o întâlnire cu academicianul Gheorghe Vlăduţescu. Evenimentul a avut loc la sediul Facultății de Filosofie (Splaiul Independenţei nr. 204, etajul 1), la ora 10:00.

De la ora 12:00, cititorii au avut ocazia (re)întâlnirii cu mari personalităţi ale şcolii filosofice româneşti. Acad. prof. univ. dr. Gheorghe Vlăduţescu a fost sărbătorit, la o frumoasă vârstă, printr-o dublă lansare de carte: O reconstrucţie istorică a sistemului metafizicii (Gheorghe Vlăduţescu) și Acad. Gheorghe Vlăduţescu – 80 de ani (editor Sabin Totu).

Ambele volume, recent apărute la Editura Universității din București, elogiază personalitatea lui Gheorghe Vlăduțescu și vor însoţi larga ofertă a EUB în domeniul filosofiei.