În perioada 24-28 octombrie 2017, Secțiunea de Științe Umaniste a ICUB (SSU-ICUB) organizează un masterclass cu tema Galileo’s Methods of Investigation and Discovery. Evenimentul se va desfășura la sediul SSU-ICUB (strada Dimitrie Brândză, nr. 1).

La eveniment vor participa Jochen Büttner (Max-Planck Institute for the History of Science), Mihnea Dobre (IRH-ICUB), Daniel Garber (Princeton University), Stefano Gulizia (CUNY / IRH-ICUB visiting professor), Dana Jalobeanu (IRH-ICUB), Matteo Valleriani (Max-Planck Institute for the History of Science/IRH-ICUB visiting professor).

Acest masterclass are ca scop explorarea diferitelor fațete ale operei lui Galileo Galilei, aducând laolaltă cercetători interesați de experimentul, metoda umanistă, teoretizarea și alte aspecte care caracterizează gândirea lui Galilei. Se vor discuta teme precum Galilei inginerul, astronomul, matematicianul, curteanul, filosoful naturii și teologul. În fiecare zi a evenimentului va fi abordată câte una dintre următoarele tematici: Galileo, umanistul: ce să facem cu istoria?, observațiile și experimentele lui Galileo, contextul tehnologic al științei lui Galileo în Dialoguri asupra științelor noi, Dialectica și dialogurile – descoperire și învățare, Galileo teologul: cele două cărți, Natura și Scriptura.

Masterclass-ul Galileo’s Methods of Investigation and Discovery se adresează cercetătorilor aflați la început de carieră, dar și cercetătorilor avansați, și este organizat sub forma unor prelegeri și grupuri de lectură. Toate textele selectate pentru discuții vor fi distribuite participanților înainte de începerea evenimentului.

Mai multe detalii și programul evenimentului pot fi consultate aici.