Decanii facultăților filologice cu tradiție în învăţământul universitar românesc și-au exprimat, printr-o declarație comună, îngrijorarea provocată de iniţiativele din ultimele săptămâni, ale ministrului educaţiei, domnul Liviu Pop, în problema manualelor şcolare.

„O asemenea decizie ar avea efecte catastrofale asupra sistemului de învăţământ românesc de azi. Ea ne-ar duce înapoi în istorie, în perioada de început a comunismului de stat, când şcoala românească era supusă (şi) prin intermediul manualului unic, unui control detaliat şi extins. Implementarea acestei intenţii ar afecta, totodată,  în mod grav imaginea României europene”, se arată în declarația decanilor.

Textul integral al declarației decanilor privind reintroducerea manualului unic în învățământul preuniversitar poate fi consultat aici.