Luni, 13 noiembrie 2017, Universitatea din Bucureşti a fost gazda Adunării generale a Asociaţiei Europene de Terminologie (AET).

Crearea, în 1996, a AET, ca organizaţie profesională cu scop nelucrativ, reprezenta traducerea în fapt a unei recomandări din Raportul final al proiectului Pointer (Proposals for an Operational Infrastructure for Terminology in Europe), realizat de peste 40 de organizaţii de terminologie din Europa şi cofinanţat de Comisia Europeană, în cadrul politicilor sale de dezvoltare a multilingvismului.

În prezent, asociaţia, ale cărei limbi de lucru sunt engleza şi franceza, are în jur de 100 de membri, din care mai mult de un sfert sunt membri instituţionali (asociaţii profesionale, centre de terminologie locale, naţionale, regionale, universităţi europene unde se predau traducerea specializată şi terminologia).

Universitatea din Bucureşti este reprezentată în Biroul executiv al AET (Anca-Marina Velicu, Departamentul de Limbă şi Literatură Franceză).